Barion Pixel

Martin-Bell (Fragilis X) szindróma

Martin-Bell (Fragilis X) szindróma

Mi a fragilis X szindróma (FXS)?

Az FXS az egyik leggyakoribb örökletes, értelmi elmaradást okozó genetikai elváltozás, valamint az autizmus leggyakoribb ismert oka.
Kb. 2000 újszülöttből egyet érint: minden 1500. fiúban és 2500. lányban fordul elő (összehasonlításképpen: a Down szindróma gyakorisága kb. 700 újszülöttből egy).
Magyarországon évente hozzávetőleg 70 baba születik FXS-sel.
A lányok esetében enyhébb tünetekkel lehet számolni, ugyanakkor a rendellenes génműködést nagyobb arányban hordozzák tünetmentesen (kb. 250-ből 1), mint a fiúk (kb. 800-ból 1).

Mi okozza az FXS-t?

A szindróma akkor jelenik meg, amikor az egyik X kromoszómához kapcsolódó (FMR1-nek nevezett) génben elváltozás történik. Ez a gén egy olyan fehérje előállításáért felel, amely a normál agyműködéshez szükséges.
Az FXS-sel érintett személyek esetén, mivel ez a gén nem működik megfelelően, így a szükséges protein egyáltalán nem, vagy csak részben termelődik. Az agy ennek hiányában nem úgy fejlődik, ahogy kellene, ez okozza a fragilis X szindrómával együtt járó tüneteket.

Mik a szindróma legjellemzőbb tünetei?

A fizikai tüneteket (melyek leginkább fiúknál jellemzőek) csecsemő és kisgyermekkorban nehezebb felismerni, általában a felnőtté válás során válnak egyre inkább láthatóvá.

Mik jellemezhetik a gyereket, akinek FXS-e van?

Értelmi lemaradás, melynek mértéke változó, az enyhe tanulási nehézségektől a súlyos mentális retardációig terjedhet.
A szindrómával kommunikációs zavarok (hadar, inkább érti, mint aktívan használja a nyelvet) és viselkedési zavarok (figyelemzavar, impulzivitás, hiperaktivitás, szorongás, szociális elszigetelődés, fokozott izgalmi állapot) járhatnak együtt.
20-30%-uk autista és az autisták kb. 5%-a FXS-es.
Gyakoriak az autisztikus tünetek, pl. hangokra, fura tapintású anyagokra való érzékenység, “repkedés”; jellemezhetik kényszercselekvések, ragaszkodhatnak a dolgok megszokott helyéhez, az események megszokott sorrendjéhez.
A betegek kb. 25%-a epilepsziás.

Mi a teendő, ha felmerül bennünk a gyanú, hogy a gyermek FXS-sel érintett?

Az FXS vérből elvégzett molekuláris genetikai vizsgálattal állapítható meg és a tesztet minden olyan esetben javasolt elvégezni, amikor az értelmi lemaradás oka ismeretlen.

*Egyéb létező nevei: törékeny X, FRAXA szindróma, Martin-Bell kór

Betegszervezet Magyarországon

Martin-Bell Baráti Közösség

web: http://www.martin-bell.hu/

Elnök: Jakab János

Székhely: 1071 Budapest, Dózsa György út 60.

Levelezési cím: 1014 Budapest, Úri u. 3. I/1.

Telefon: +36 20 420-1722

E-mail: info@martin-bell.hu