Barion Pixel

Tüdőfibrózis

Tüdőfibrózis

Az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) egy ritka, de sajnos annál veszélyesebb tüdőbetegség. Világszerte megközelítőleg 5 millió, általában 50 évnél idősebb embert érint, akik közül nagyjából 1000-1300-an élnek hazánkban, azonban számuk egyre növekszik. A kór lefolyása során a tüdőszövet megvastagszik, megmerevedik, és végül hegesedni kezd, mely a légzésfunkció folyamatos és visszafordíthatatlan romlásához vezet. A megbetegedést számos tényező okozhatja, például mérgező anyagok, porok belégzése, vagy valamilyen immunbetegség, de jelentkezhet gyógyszer melléhatásaként is. A betegek felénél soha nem derül fény a kiváltó okra, ezt jelzi a betegség neve is, hiszen az idiopátiás azt jelenti, hogy a betegség oka ismeretlen, a fibrózis pedig a gyulladásos hegesedésre utal.
A betegség eredményeként egyre nehezebbé válik a szervek oxigénnel történő ellátása és nehézlégzés alakul ki, amely körülményesebbé teszi a betegek számára a mindennapi fizikai tevékenységek elvégzését. Emellett a száraz köhögés, a levegő után kapkodás, a folyamatos súlyvesztés, a fáradság, rossz közérzet, a fájó izmok és ízületek, valamint az ujjak végének kiszélesedése (ún. dobverő ujj) mind utalhatnak erre a kórra.
A tünetek megfigyelése mellett az orvosokat több diagnosztikai módszer segíti a betegség helyes beazonosításában, amelyek pontosabb képet nyújtanak a tüdő állapotáról. Ilyen vizsgálatok például a mellkasi röntgen, a CT, a vérvizsgálat, a különböző terheléses és tüdőfunkciós tesztek, a tüdőbiopszia.
Az idiopátiás tüdőfibrózis romlása folyamatos és visszafordíthatatlan, amelyre a tudomány mai állása szerint még nincsen ellenszer, azonban elérhető már Magyarországban is olyan készítmény, mely enyhíti a tüneteket és lassítja a légzésfunkció romlásának éves mértékét. Hogy a betegek a lehető legtöbbet profitáljanak a terápiából, elengedhetetlenül fontos a betegséggel és a gyógyszereléssel kapcsolatos informáltságuk mértékének növelése.

Az önsegélyező csoportok számos előnyt kínálnak az idiopátiás tüdőfibriózisban szenvedő betegek, az orvosok és a nyilvánosság számára is.
Közép-Európában jelenleg kevés idiopátiás tüdőfibriózisra szakosodott csoport működik.
Miközben a mellrákra, prosztatarákra stb. specializálódott nemzeti önsegélyező csoportok számára kitűnő nemzetközi hálózatok működnek, az idopátiás tüdőfibriózisban szenvedő betegek önsegélyező csoportjainak nincs ilyen hálózatuk.

További információért az IPF-es önsegélyező csoporttal kapcsolatosan nyissa meg az alábbi linket:

http://www.cipfapa.net/hungarian/cipfapanet/

 

Betegcsoport Magyarországon

Magyar Tüdőfibrózis Egyesület

Web: https://www.facebook.com/tudofibrozis.ipf

Számlaszám: 12100011-17882019

Koordinátor: Mák Irén

Telefon: 20/622-5626

E-mail: tudofibrozisegyesület@gmail.com