Barion Pixel

Dracunculosis

Dracunculosis

A dracunculiasis egyéb elnevezései

  • Dracontiasis
  • Dracunculosis
  • Tüzes kígyó fertőzés
  • Guinea-féreg fertőzés

Általános leírás

A dracunculiasis fertőzés a Dracunculus medinensis parazita féreg (más néven Guinea-féreg) által terjesztett betegség. A féreg lárváját az azzal ferőzött vízibolhák juttatják az ivóvízbe. A fertőzött víz elfogyasztásával a lárva a belekből a hasüregen át a bőr alatti szövetig vándorol. Fejlődés közben a lárva mérgező anyagot bocsát ki, amely a felette lévő bőr fekélyesedését okozza. Kezelés után a tünetek elmúlnak és a férgek biztonságosan eltávolíthatók a bőr alól.

Ismertetőjelek és tünetek

A dracunculiasist krónikus bőrfekélyek jellemzik. A Dracunculus medinensis, más néven Guinea-féreg egy parazita, amelynek lárvája a bőr alatti szövetben fejlődik ki. Amikor a nőstény féreg készen áll lárvát rakni, égető, fájdalmas, kidudorodó pattanásokat idéz elő, amelyektől a bőr kipirosodik és viszket. A tünetek oka lehet a parazita által kiváltott allergiás reakció. A pattanások ezután felhólyagosodnak, majd kifakadnak, fájdalmas fekélyeket hagyva maguk után. Gyakran előfordul a sokszoros fekély (általában a lábon). Kezelés nélkül a férgek felszívódnak vagy néhány hét múlva kimásznak a bőr alól.

Kiváltó okok

A dracunculiasis kialakulásának oka a Dracunculus medinensis parazita féreg lárvája által fertőzött víz fogyasztása. A vízben a lárvák köztigazdaként szolgáló állatok szervezetében élnek, amelyből a gyomorba jutva kiszabadulnak, majd itt párosodnak és növekednek. Ez a folyamat egy évig is eltarthat. A nőstény féreg nagy valószínűséggel túléli a folyamatot, és akár 90 cm hosszúra is megnőhet. A tünetek és a jellegzetes fekélyek, fertőzések akkor fordulnak elő, amikor a nőstény féreg a gyomorból vagy a belekből a bőr alatti szövetekbe vándorol.

Előfordulás

1986-ban világszerte körülbelül 3,2 millió esetben fordult elő a dracunculiasis. Mindemellett a betegség előfordulása a helyi önkormányzatok, valamint a helyi és nemzetközi szervezetek erőfeszítéseinek köszönhetően jelentősen csökkent. A jelenlegi becslések szerint a dracunculiasisos esetek száma mára világszerte 100.000 alá esett, amelyek többnyire Szudánban és bizonyos nyugat-afrikai országokban – például Nigériában és Nigerben – fordulnak elő.

Diagnózis

A dracunculiasisban szenvedő pácienseknél a betegséget egyrészt a jellemző tünetek (pl. láz, fájdalom, hólyagképződés és az érintett bőrfelület fekélye) alapján diagnosztizálják, másrészt a felnőtt férgek a beteg bőrén keresztül szemmel láthatóan távoznak.

Szokásos gyógymódok

Kezelés

Bizonyos féregűző gyógyszerek – mint például a metronidazol vagy a tiabendazol – adagolása segíthet a kapcsolódó tünetek enyhítésében a féreghajtó terápia során. Mindemellett e hatóanyagok Guinea-féreggel szembeni hatásossága nem bizonyított.

A legtöbb esetben – amint megjelenik a bőr felszínén – a féreg fokozatosan eltávolítható naponta pár centiméternyi rész kis botra való feltekerésével. A féreg teljes eltávolítása általában heteket, illetve hónapokat vesz igénybe. Bizonyos esetekben műtét útján is eltávolítható.

A dracunculiasis terjedését a szennyezett ivóvíz forralása, megfelelő vegykezelése és szűrése segíthet megakadályozni.

 

A betegségleírás forrása: https://rarediseases.org/

A betegségfordítás a BME INYK Tolmács- és Fordítóképző Központtal közösen valósult meg. A projekt BME-s szakmai vezetője: Ugrin Zsuzsanna

A betegségleírást Prágai Krisztina ültette át magyar nyelvre, köszönjük a remek munkát! A szöveget lektorálta Csehi Réka és Hollósi Péter.