Barion Pixel

Kaudális regresszió szindróma

Kaudális regresszió szindróma

Szinoním nevek

  • Kaudális displasia
  • Kaudális displasia szekvencia
  • Congenitális sacralis agenesis
  • Sacralis regressio

Általános leírás

A kaudális regresszió szindróma összefoglaló kifejezés arra a komplex ritka rendellenességre, melyet a gerincoszlop alsó (kaudális) szakaszának abnormális fejlődése jellemez. A gerinc sok kis csontból áll (csigolyák), amelyek együttesen alkotják a gerincoszlopot. A gerincoszlopot általában három szakaszra osztják – a nyaki gerincre, amely közvetlenül a koponya alatt elhelyezkedő csigolyákból áll, a thoracalis gerincre, amely a mellkasi régióban elhelyezkedő csigolyákból áll, és a lumbális gerincre, amely a hát alsó szakaszának csigolyáiból áll. A sacrum (keresztcsont) nevű háromszög alakú csontos struktúra kapcsolja a gerinc lumbális részét a medencéhez. A sacrum öt összeforrott csigolyából áll. A sacrum végén helyezkedik el a farokcsont (coccyx). A kaudális regresszió szindrómában szenvedő csecsemők esetében rendkívül sokféle rendellenesség fordulhat elő, beleértve a sacrum és a coccyx rendellenes fejlődését (agenesis), és a lumbális gerinc elváltozásait. Bizonyos esetekben több súlyos rendellenesség is előfordulhat. Az alsó gerinc rendellenességei további különböző szövődményeket okozhatnak, például izületi kontraktúrákat, dongalábat, a gerincvelő végének sérülését vagy szakadását, amely vizeletinkontinenciát okozhat. A gastrointestinális traktus, a vesék, a szív, a légzőrendszer, a felső végtagok és a gerinc felsőbb részeinek további rendellenességei is előfordulhatnak. A kaudális regresszió szindróma pontos oka ismeretlen. A rendellenesség kialakulásában mind környezeti, mind genetikai okok szerepét gyanítják.

Néhány orvosi szakirodalmi forrás a sirenomelia nevű állapotot a kaudális regresszió szindróma legsúlyosabb formájaként osztályozza. Mostanában sok kutató szerint a sirenomelia hasonló, de különálló rendellenesség.

Jelek és tünetek

A kaudális regresszió szindróma specifikus tünetei és súlyossága drámaian különbözőek lehetnek az egyes személyek esetében. A kaudális regresszió szindróma egy betegség spektrumot jelöl az enyhébb tüneteket mutató esetektől a súlyos, fogyatékosságot okozó vagy potenciálisan életet veszélyeztető komplikációkig. Fontos megjegyezni, hogy az érintett személyek lehetséges, hogy nem mutatják az alább leírt összes tünetet, és az egyik gyermek esetében tapasztaltak különbözhetnek (néha drámaian) a másik esetében tapasztaltaktól. Az érintett gyermekek szüleinek meg kell beszélniük gyermekorvosukkal és az orvosi team-mel saját specifikus esetüket, a társult tüneteket és az általános prognózist.

A kaudális regresszió szindrómás csecsemők a sacralis és lumbális gerincet érintő rendellenességben szenvednek. Bizonyos esetekben az érintett csecsemőknél csak a sacrum rendellenes fejlődése (sacralis agenesia) figyelhető meg. Más esetekben a sacrum teljesen hiányzik. A sacralis agenesia gyakran együtt jár a csípők szűkülésével, a farizmok fejletlenségével (hypoplasticus gluteális izmok), az alsó hát bőrén látható hasadékkal (sacralis gödröcske), és a farpofák lelapulásával. Néhány esetben a lumbális csigolyák rendellenességei is előfordulhatnak. A gerinc kaudális szakaszának abnormális fejlődése további, a gerincvelőt és az alsó végtagokat érintő rendellenességeket okozhat. Bizonyos esetekben a gerincvelő alsó szakaszának szakadása vagy sérülése is előfordulhat, ami sokféle neurológiai eltéréssel járhat, beleértve a sérült hólyag- és bélkontrollt, a megnövekedett vizelési gyakoriságot, a hólyag kiürülési képtelenségét (neurogén hólyag). A kaudális regresszió szindrómával potenciálisan együtt járó urológiai rendellenességek jelentősek lehetnek.

Az idegek sérülése az alsó végtagok rendellenességeit is okozhatja. Ilyen eltérés lehet a térd és a csípő flexiós kontraktúrája. A kontraktúra olyan állapot, amelyben az ízület egy állandóan hajlított (flexiós) vagy kiegyenesített (extenziós) helyzetben rögzül, teljesen, vagy részben megakadályozva az érintett ízület mozgását. Az érintett gyermekek esetében a lábak izomtömeg csökkenése, dongaláb vagy térdhajlati redő (popliteális pterygium) is előfordulhat. Ha jelen vannak, akkor az alsó végtagi elváltozások súlyossága különböző lehet. Néhányan segítség nélkül járnak, másoknak segédeszközre, például mankóra, merevítőre, járókeretre vagy súlyosabb esetben kerekesszékre lehet szüksége.

A kaudális regresszió szindrómás gyermekek esetében sokféle egyéb fizikális eltérés is előfordulhat, úgymint vese elváltozások, a felsőbb csigolyák elváltozásai, arc rendellenességek, például nyúlszáj, farkastorok, és egy olyan állapot, amelyben egy vékony réteg zárja el a végbélnyílást, vagy az a szakasz, amely a végbélnyílást a vastagbél alsó részével összeköti, nem fejlődik ki (anus imperforatus, anus atresia).

Kaudális regresszió szindrómában előforduló vese rendellenesség lehet az egyik vese hiánya (agenesia renis). Néhány esetben az érintett gyermekek veséi nem a megfelelő helyen vannak (renalis ectopia), vagy a vizeletet a vesékből a hólyagba vezető csövek összenőnek. A veserendellenességek a vizelet elakadását, neurogén hólyagot, vagy a vizelet abnormális visszafolyását okozhatják a hólyagból a húgyvezetékbe (vesicoureterális reflux).

Néhány kaudális regresszió szindrómás személy meningomyelocele-ben szenvedhet, ez egy olyan állapot, amelyben a gerincet borító membrán és néhány esetben maga a gerincvelő is, kitüremkedik a gerinccsatorna nyílásán. Veleszületett szív defektusok és légzőszervi rendellenességek szintén társulhatnak a kaudális regresszió szindrómához.

Okok

A kaudális regresszió szindróma pontos oka ismeretlen. A kutatók úgy gondolják, hogy mind környezeti, mind genetikai faktorok szerepet játszhatnak a rendellenesség kialakulásában. A legtöbb eset úgy tűnik, hogy látható ok nélkül, véletlenszerűen (sporadikusan) fordul elő, ami környezeti faktorokra vagy új mutációra utal. A legvalószínűbb, hogy a kaudális regresszió szindróma multifaktoriális, ami azt jelenti, hogy több különböző faktor játszik szerepet a kialakulásában. Ráadásul különböző emberekben különböző genetikai faktorok működnek közre a rendellenességben (genetikai heterogenitás).

Az egyik rizikófaktor, amit a kaudális regresszió szindrómában azonosítottak, az anyai diabetes. A kaudális regresszió szindróma nagyobb gyakorisággal fordul elő diabeteszes nők esetében, mint az átlagos populációban. A kaudális regresszió szindrómás esetek körülbelül 16%-a fordult elő diabeteszes nők gyermeke esetében. Annak pontos oka, hogy a diabeteszes nők esetében miért nagyobb a kaudális regresszió szindrómás gyermek kockázata, nem teljesen ismert.

A kaudális regresszió szindróma kialakulásában szerepet játszó környezeti faktorok nem ismertek, bár számos különböző potenciális faktor felvetődött, például alkohol, retinsav, oxigénhiány (hypoxia), és az aminosav-egyensúly megbomlása. Annak meghatározására, hogy mely környezeti tényezők játszanak szerepet a kaudális regresszió szindrómában, további kutatások szükségesek.

Néhány kaudális regresszió szindrómás gyermeknek genetikai hajlama lehet a rendellenesség kialakulására.

Egy rendellenességre genetikailag hajlamos személyek hordozzák a betegség génjét (vagy génjeit), de az nem fejeződik ki, csak, ha bizonyos körülmények, például bizonyos környezeti faktorok beindítják, vagy „aktiválják”.

Néhány esetben a kaudális regresszió szindróma a VANGL1 gén mutációjával függhet össze, amely az 1-es kromoszóma rövid karján (p) helyezkedik el (1p13). Az, hogy ez a génmutáció pontosan milyen szerepet játszik a kaudális regresszió szindrómában, nem ismert. Ez a mutáció autoszómális domináns tulajdonságként öröklődik. A genetikai betegségeket egy bizonyos tulajdonságra vonatkozó gének kombinációja határozza meg, amelyek az anyától és az apától kapott kromoszómákon helyezkednek el. Domináns genetikai rendellenességről akkor beszélünk, ha a rendellenes génnek csak egyetlen másolata szükséges a betegség megjelenéséhez. A rendellenes gén bármelyik szülőtől örökölhető, vagy új mutáció (génváltozás) eredménye is lehet az érintett személyben. Annak a kockázata, hogy az érintett szülő továbbadja a hibás gént az utódnak, 50% minden terhesség esetén, tekintet nélkül a gyermek nemére.

Egy másik génmutáció, a HLXB9, ismert, hogy egy ritka, Currarino szindróma nevű rendellenességet okoz. Ezt a rendellenességet részleges sacralis agenesia, presacralis csomó, és anorectális malformációk jellemzik. (A rendellenességgel kapcsolatos további információkért lásd lentebb a Hasonló rendellenességek fejezetet.)

A kutatók úgy hiszik, hogy kaudális regresszió szindrómával kapcsolatos környezeti vagy genetikai faktorok teratogén hatásúak a fejlődő magzatra. Teratogén minden olyan anyag, ami károsíthatja az embrió vagy magzat fejlődését. Egy elmélet szerint a környezeti vagy genetikai hatások gyengítik vagy gátolják a véráramlást a fejlődő magzat kaudális régiójában (vaszkuláris diszrupció).

Érintett populáció

A kaudális regresszió szindróma férfiakat és nőket egyenlő számban érint. A rendellenesség incidenciáját (új eset előfordulási gyakorisága) 100000 élve születésből 1-5-re becsülik. A rendellenesség nagyobb gyakorisággal fordul elő diabeteszes nők körében.

Hasonló rendellenességek

A következő rendellenességek tünetei a kaudális regresszió szindrómáéhoz hasonlóak lehetnek. Az összehasonlítás hasznos lehet a differenciáldiagnózis szempontjából.

A sirenomelia, amit sellő-szindrómaként is ismernek, ritka veleszületett rendellenesség, amit a gerinc alsó szakaszának és az alsó végtagoknak az elváltozása jellemez. A rendellenesség jellemzője a lábak részleges vagy teljes összeolvadása. További malformációk is előfordulhatnak, például urogenitális rendellenességek, gastrointestinális rendellenességek, a lumbális és sacrális gerinc és a medence anomáliái és egyik vagy mindkét vese hiánya (agenesis) vagy fejletlensége. Az érintett gyermekek születhetnek egy lábbal, láb nélkül, vagy két, kifelé csavarodó lábbal. A farokcsont rendszerint hiányzik, és a sacrum is részben vagy egészben hiányzik. További rendellenességek is együtt járhatnak a sirenomelia-val, például anus atresia, nyitott gerinc, és szív (kardiális) elváltozások. A sirenomelia legtöbb esetben véletlenszerűen, látható ok nélkül (sporadikusan) fordul elő.

A VACTERL asszociáció a több szervrendszert érintő születési rendellenességek nemvéletlenszerű társulása. A VACTERL kifejezés egy betűszó, amelyben minden betű az érintett gyermekek egy gyakoribb tünetének első betűjét reprezentálja: (V) vertebrális (gerinc) elváltozások; (A) anus atresia; (C) cardiális (szív) defektusok; (T) tracheális (légcső) anomáliák, beleértve a tracheaoesophageális (légcső és nyelőcső közötti) fistulát; (E) esophagealis (nyelőcső) atresia; (R) renális (vese) és radiális rendellenességek és (L) limb (végtag) rendellenességek. Továbbá, az említettek mellett, az érintett gyermekek esetében kevésbé gyakori rendellenességek is kialakulhatnak, például növekedési hiányosságok, a testtömeg és növekedés elmaradása az elvárt értékektől (gyarapodási lemaradás). További alacsony-gyakoriságú tünetek lehetnek az arc asszimmetria (hemifaciális mikrosomia), külső fül malformációk, tüdőlebeny defektusok, intestinális malrotáció és genitális anomáliák. A VATER/VACTERL tünetek ikrek esetében gyakoribbak. Néhány esetben a VATER betűszót használják. Néhány kutató egy (S) betűt is hozzáadott a VACTERL, illetve VATER betűszóhoz, ami a single (egyetlen) umbilicalis (köldökzsinór) artériára utal a normál kettő helyett. A mentális működés és intelligencia rendszerint érintetlen; a fejlődési lemaradás,mentális retardáció más diagnózisra utal. A VACTERL asszociáció pontos oka ismeretlen. A legtöbb esetben véletlenszerűen, látható ok nélkül (sporadikusan) fordul elő.

A Currarino szindróma rendkívül ritka rendellenesség, amelyet a sacrum részleges fejletlensége vagy hiánya (parciális sacralis agenesis), csomó a presacralis régióban és az anus és/vagy rectum malformációja (anorectális malformációk) jellemez. Jellegzetes tünet lehet a has abnormális feszülése vagy tágulása (abdominális disztenzió), az anus vagy a rectum összeszűkülése (stenosis), abnormális összeköttetés a végbélcsatorna és a végbélnyílás vagy végbél környéki bőr között (anális fistula), és egy olyan állapot, amelyben egy vékony réteg zárja el a végbélnyílást, vagy az a szakasz, amely a végbélnyílást a vastagbél alsó részével  összeköti, nem fejlődik ki (anus imperforatus, anus atresia). Az érintett gyermekek gyomorbélrendszeri elzáródásban és krónikus székrekedésben is szenvedhetnek. Veserendellenességek is előfordulhatnak, például a két vese patkóalakú összeolvadása. Húgyúti rendellenességek, például inkontinencia, visszatérő húgyúti fertőzések, a vizelet abnormális visszafolyása a hólyagból a húgyvezetékbe (vesicoureterális reflux), a hólyag képtelensége a teljes kiürülésre (neurogén hólyag). A Currarino szindróma bizonyos eseteit a homeobox-HB9 gén mutációi okozzák. A rendellenesség autoszomális domináns tulajdonságként öröklődik.

Diagnózis

A kaudális regresszió szindróma diagnózisa gyakran már a születés előtt (prenatalisan) felállítható a magzati ultrahang vizsgálat során.

Klinikai vizsgálat és feldolgozás

Az ultrahang olyan vizsgálat, amely nagyfrekvenciájú hanghullámokat használ, hogy képet alkosson a fejlődő magzatról. A magzati ultrahanggal kimutathatók bizonyos, a rendellenességgel összefüggő defektusok. A rendellenességgel kapcsolatos tünetek detektálására és feldolgozására további vizsgálatok lehetnek szükségesek. Például rendszerint szívultrahang vizsgálatot végeznek, hogy kiértékeljék a szív érintettségének mértékét. Az echokardiográfia (szívultrahang) olyan vizsgálat, amely hanghullámokat használ, hogy képet alkosson a szívről.

Mágneses magrezonancia (MRI) szintén alkalmazható bizonyos anomáliák, például gerincdefektusok mértékének megállapításához. Az MRI mágneses mezőt és rádióhullámokat használ, hogy keresztmetszeti képeket készítsen bizonyos szervekről és testszövetekről.

A kaudális regresszió szindróma diagnózisa születéskor alapos klinikai értékelés és a jellegzetes tünetek azonosítása után állítható fel.

Kezelés

A kaudális regresszió szindróma kezelése az egyes személyek esetében megjelenő specifikus tünetektől függ. A kezelés a szakorvosi team koordinált munkáját igényli. Gyermekorvosok, idegsebészek, neurológusok, urológusok, orthopédusok, ortopéd sebészek, kardiológusok, vesespecialisták (nefrológusok) és más egészségügyi szakemberek kell, hogy módszeresen és átfogóan megtervezzék az érintett gyermek kezelését.

A kaudális regresszió szindrómás gyermekek specifikus kezelési stratégiája egyénenként változik különböző faktoroktól függően. Minthogy a kaudális regresszió szindróma nagyon különböző súlyosságú betegségek spektruma, a prognózis is nagymértékben változhat. Az érintett gyermekek komplex orvosi ellátást és sebészeti beavatkozást igényelhetnek. Több műtét lehet szükséges a rendellenességgel összefüggő különböző urológiai, gerinc és szív rendellenességek, az analis atresia és bizonyos végtag deformitások kezelésére. Továbbá antikolinerg szerek adhatók az urológiai elváltozások kezelésére.

A korai beavatkozások azért is fontosak, hogy az érintett gyermekek számára a maximális fejlődési lehetőséget biztosítsuk. Hasznos lehet a fizikoterápia, pszichológiai ellátás, és más orvosi, szociális és/vagy más szakmai ellátás.

 

A betegségleírás forrása: https://rarediseases.org/

A betegségleírást Vadnay Zsófia ültette át magyar nyelvre, köszönjük a remek munkát!