Barion Pixel

Plexus Brachialis bénulás

Plexus Brachialis bénulás

A Plexus Brachialis bénulás egyéb elnevezései:

  • Duchenne-Erb paralízis
  • Duchenne-Erb szindróma
  • Duchenne paralízis
  • Erb-Duchenne bénulás
  • Erb-Duchenne paralízis
  • Erb paralízis
  • Felkari Plexus bénulás, Erb-Duchenne típus
  • Felkari Plexus paralízis, Erb-Duchenne típus

Általános leírás

A Plexus Brachialis bénulásról – más néven Erb bénulás – akkor beszélhetünk, amikor egy vagy több, a felkart vagy a vállakat irányító ideg megsérülése a kar bénulását, gyengeségét okozza. Legtöbbször újszülötteknél fordul elő és nehéz, komplikációkkal kísért születés idézi elő. Felnőttek esetében megjelenése komoly traumákhoz kötődik, amelyek során megsérül az ideghálózat, mely a gerincvelőtől közvetíti az ingerületeket a váll, kar és kéz irányába.

A Plexus Brachialis bénulás négy alapvető sérülésre vezethető vissza:

  • leszakadás, amikor az idegek a gerincről szakadnak le
  • törés, amikor az ideg nem a fenti, gerinchez való kapcsolódási ponton sérül
  • neuroma, mikor a szakadás helyén hegszövet alakul ki
  • neuropraxia, a leggyakoribb eset, amikor az ideg a behatás eredményeként megnyúlik

Jelek és tünetek

A Plexus Brachialis bénulás egy a vállakat és a kart érintő bénulásos betegség. Ezt a leggyakrabban újszülötteknél megfigyelhető jelenséget a vállak abnormális tartása és az alkar kifordulása jellemzi. Gyakran kíséri ezt a tartást a kezek lefelé fordulása, az érintett oldalon a rekeszizom bénulása, izomsorvadás és érzékelésvesztés, mely többnyire elkerüli a csuklót és a kezet.

A betegség többnyire születéskor vagy röviddel azután már felismerhető. A születéskor feltűnő, hogy a baba nem mozgatja az egyik oldalon a karját, vagy annak egy részét. Árulkodó a baba két markoló keze közti szorítóerő különbség. A moro reflex nem figyelhető meg az érintett oldalon. Végezetül kialakul az adott kar különös tartása, amikor is a felkar a testhez feszül, az alkar pedig jellemzően kicsavarodik.

Ezen felül az adott kar rövidebb “hatótávolsága” és mozgásában való egyéb korlátozottsága, hajlékonyságban és teherbírásban való különbözősége is a betegségre utalhat.

Okok

A betegség legtöbbször a vállakat ért erős behatás nyomán kialakuló idegsérülés okán alakul ki, mely legtöbbször nehéz szülés, illetve farfekvéses babáknál alakul ki. A szülés közben a nyakat ért erős oldalirányú erőhatások is kialakulását eredményezhetik.

Az újszülöttek esetében számos bénulásos betegség alakulhat ki. A Plexus Brachialis bénulás elsődlegesen a felkarra, az Erb bénulás ezen felül az alkar forgatására és a csuklóra is kihat. Egy kapcsolódó jelenség, a Klumpke bénulás a kézre hat ki, melyet a törzs alsóbb részének idegi sérülése okoz.

Felnőttek esetében ezek a kondíciók autóbaleset, sportsérülés, de pl. állatharapás nyomán is kialakulhatnak.

Érintett népesség

A Plexus Brachialis bénulás leggyakrabban újszülötteknél kialakuló, a férfiakat és nőket egyformán érintő betegség. Átlagosan minden kétezer élveszületésre jut egy eset.

Hasonló betegségek

Az alábbi rendellenességek tünetei hasonlóak lehetnek a Plexus Brachialis bénuláshoz, így összevetésük hasznos lehet a helyes diagnózis felállításában.

A Parsonnage-Turner szindróma a felsőtestet, kart és kezet irányító idegek gyulladásos betegsége. A nyakban, vállban kialakuló, majd a végtagra kisugárzó erős fájdalom kíséri.

A perifériás neuropátia kísérőjelenségei szintén a motorikus és érzékelő idegeket és a véredényeket érintik.

Általános kezelés:

A Plexus Brachialis bénulás fizikoterápiával és az adott kar rögzítésével többnyire rövid időn belül is sikeresen kezelhető, de ritka esetben műtétre is szükség lehet a sérült ideg helyreállításához. Más kezelési eljárások többnyire a megszokott kezelés kiegészítésére, a tünetek csökkentésére szorítkoznak.

A korai felismerés és a kezelés haladéktalan elkezdése kiemelt fontosságú. Újszülöttek esetében is pár hét fizikoterápia indokolt. A felépülés a legtöbb esetben maradéktalan, de ezt az idegek sérülésének a helye és kiterjedtsége erősen befolyásolja.

 

A betegségleírás forrása: https://rarediseases.org/

A betegségleírást Török Ádám ültette át magyar nyelvre, köszönjük a remek munkát!